Çağlayan Milli Tabiat Parkında Yapılabilecek Aktiviteler

Doğa Yürüyüşü
Fotoğrafçılık
Yaban Hayatı Gözlemciliği
Manzara Seyri
Piknik
Günübirlik Kullanım
Çağlayan Milli Tabiat Parkı Canlı Hava Durumu
 Didim Tavşanburnu Hava Durumu
 Didim Tavşanburnu Hava Durumu
Açılış 07:00
Kapanış 20:30
Çağlayan Milli Tabiat Parkı:
(0256) 213 01 03

Aydın İli, Karacasu ilçesi sınırları içerisinde yer alan 38,00 ha büyüklüğündeki Çağlayan Tabiat Parkı; manzara güzellikleri, peyzaj değerleri ve rekreasyonel potansiyeli nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bakanlık Makamının 12.03.2014 tarih ve 470 sayılı Oluru ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Çağlayan mevkiine en yakın yerleşim yeri olan Bahçeköy Köyü 2 km. uzaklıktadır. Ayrıca saha, Yenice Beldesine 3km, Karacasu İlçesine 18 km, Aydın’a 73 km, İzmir’e 205 km, Ankara’ya 563 km, İstanbul’a 758 km mesafede olup, sahaya ulaşım asfalt yol ile sağlanmaktadır.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Saha bitki örtüsü, faunası, içerisinde barındırdığı çağlayanı, peyzaj özelliği, rekreasyonel potansiyeli, iklimi ve yüksek konumda olması sebebiyle seyir amaçlı potansiyel değerlere sahiptir.

Alan, doğal yapısı bozulmamış görsel ve fiziksel peyzaj değerleri, orman ve dağ ekosistemi, manzara güzellikleri, ekoturizm, rekreasyonel potansiyeli olup bu kaynak değerlerinin geleceğe sağlıklı biçimde taşınabilmesi maksadıyla; tabiat parkı olarak belirlenmiştir.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Saha doğal yapısı bozulmamış, bakir güzelliği korunmuş durumdadır. Saha, çeşitli bitki örtüsü, faunası, jeomorfolojik yapısı, peyzaj özelliği, rekreasyonel potansiyeli, iklimi ve yüksek konumda olması sebebiyle seyir amaçlı potansiyel değerlere sahiptir.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Yakındaki Milli Tabiat Parklar