Şarlan Milli Tabiat Parkında Yapılabilecek Aktiviteler

Doğa Yürüyüşü
Fotoğrafçılık
Yaban Hayatı Gözlemciliği
Manzara Seyri
Piknik
Günübirlik Kullanım
Şarlan Milli Tabiat Parkı Canlı Hava Durumu
 Didim Tavşanburnu Hava Durumu
 Didim Tavşanburnu Hava Durumu
Açılış 07:00
Kapanış 20:30
Şarlan Milli Tabiat Parkı:
(0256) 213 01 03

Olanaklar

Çeşme
Piknik alanı
Wc

Aydın İli, Çine ilçesi yer alan 37,00 ha büyüklüğündeki Şarlan Tabiat Parkı; manzara güzellikleri, peyzaj değerleri ve rekreasyonel potansiyeli nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bakanlık Makamının 12/03/2014 tarih ve 469 sayılı Oluru ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

37,00 ha alanı kaplayan Şarlan Tabiat Parkı, Aydın İli, Çine İlçesi, İbrahimkavağı Mahallesi, Şarlan mevkiinde yer almaktadır. Şarlan Tabiat Parkı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü Aydın Şube Müdürlüğü sorumluluğunda olup Aydın il merkezine 59 km, Çine ilçe merkezine 21 km uzaklıktadır.

Tabiat Parkı; Yöre halkı tarafından yoğun şekilde rekreatif amaçlı kullanılmakta olup; Aydın İlinin en önemli yaylalarından Madranbaba yayla yolu güzergahında bulunan Şarlan Mevkii rekreasyonel kullanım açısından büyük öneme sahiptir.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Şarlan Tabiat Parkı sınırları içerisinde gerek kentsel gerekse kırsal anlamda köy ya da yayla ölçeğinde herhangi bir yerleşme dokusu bulunmadığından, “kültürel kaynak değerleri” anlamında geleneksel doku ve yerel mimari özelliklerden bahsetmek mümkün değildir.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Günümüzde alan piknik ve günübirlik rekreasyon amaçlı kullanılmaktadır.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Yakındaki Milli Tabiat Parklar