Tavşanburnu Milli Tabiat Parkında Yapılabilecek Aktiviteler

Karavan Kamp
Doğa Yürüyüşü
Fotoğrafçılık
Çadır Kamp
Yüzme
Yaban Hayatı Gözlemciliği
Piknik
Deniz Turizmi
Konaklama
Tavşanburnu Milli Tabiat Parkı Canlı Hava Durumu
 Didim Tavşanburnu Hava Durumu
 Didim Tavşanburnu Hava Durumu
Açılış 08:00
Kapanış 20:30
Didim Tavşanburnu Milli Tabiat Parkı:
(0256) 213 01 03

Giriş Ücretleri

Şahıs
4,5 ₺
İndirimli Şahıs
2,5 ₺
Bisiklet
4.5 ₺
Motorsiklet-Atv
6.5 ₺
Otomobil
13 ₺
Minibüs
40 ₺
Midibüs
67 ₺
Otobüs
121 ₺
Çadır
25 ₺
Karavan
25 ₺

Olanaklar

Çeşme
Otopark alanı
Piknik alanı
Wc
Seyir terası
İdari hizmet binası
Bekçi Evi
Sahil
Plaj
Depo
Kır Gazinosu
Soyunma kabini&Duş
Giriş Kontrol Noktası
Kamelya
Bungalow
Bulaşık Yıkama Yeri

Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı olurları ile Mesire Yeri statüsü iptal edilerek 2873 sayılı Milli Parklar Kanununun 3. Maddesine göre Tabiat Parkı ilan edilmiştir.Toplam Alanı 15,87 Ha.’dır.

Saha üzerinde seyrek ve doğal Ardıç ağaçları bulunurken, sonradan yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile sahaya gruplar halinde Fıstık Çamı, Okaliptus, Kıbrıs Akasyası, tek fertler halinde ise Demir Ağacı, Katalpa, Dişbudak gibi türler getirilmiştir. Kamp ve Piknik kullanımına uygun olan alanların büyük kısmında gölgeleme ortamı mevcuttur. Ağaçcık ve maki florası olarak; Sandal, Yabani Zeytin, Akçakesme, Pırnal Meşesi ve Kermes Meşesi gibi türler ile Orman Sarmaşığı, Laden, Kekik ve değişik çayır otları saha genelinde yayılmaktadır.

Tavşanburnu Tabiat Parkı; Didim gibi tarihi ve turistik bir antik kent kenarında yer alması, değişik türde ve gölgeleme ortamı oluşturan ağaç dokusuyla kaplı oluşu; sığ, temiz ve güzel denizi; güneşin doğuşu ve batışında oluşturduğu eşsiz manzara dokusu ile yüksek rekreasyon potansiyeline sahiptir.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Tavşanburnu Tabiat Parkı Ege Bölgesi, Aydın İli, Didim İlçesi Yalıköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 15,87 Ha büyüklüğünde bir parktır. Tabiat Park’ının da bulunduğu Didim’in içerisinde Didyma Antik Şehri yer almaktadır. Yenihisar ilçe merkezinde yer alan Didyma, Kâhinler kenti olarak da bilinir. Miletos'tan gelen, mermer döşeli, iki yanında yatan aslan ve oturan adam heykelleri bulunan kutsal yola bağlanan Didyma, antik çağlarda bir kehanet merkeziydi.

Tavşanburnu Tabiat Parkı’nın da sınırlarını içinde bulunduran Didim aynı zamanda Aydın’ın turizm alanında iki büyük ilçesinden biridir. Kuzeyi Söke Ovası, Kuzeydoğusu Bafa Gölü, Güneyi, Batısı ve Doğusu Ege Denizi ile çevrili olan Didim bir yarımada görünümündedir.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Tavşanburnu Tabiat Parkı’nın turizm ve rekreasyon potansiyelini; doğal kaynak değerleri belirlemektedir. Alan üzerinde seyrek ve doğal ardıç ağaçları bulunurken, sonradan yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile alana gruplar halinde fıstık çamı, okaliptüs, Kıbrıs akasyası, tek fertler halinde ise demir ağacı, katalpa, dişbudak ve palmiye gibi egzotik türler getirilmiştir. Kamp ve piknik kullanımına uygun olan alanların büyük bir kısmında gölgeleme ortamı var olup açık alanlarda ise ağaçlandırma yapılmıştır. Günümüzde alan piknik ve kamp amaçlı kullanılmaktadır.

Kaynak: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Yakındaki Milli Tabiat Parklar